Teatr Dada von Bzdülöw / Jakub Truszkowski, "Dzisiaj, Wszystko"

„Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina, na wszystkie sprawy pod niebem. Jest czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów”.

Dzisiaj, Wszystko czerpie inspirację ze starotestamentowej Księgi Koheleta, starożytnego tekstu ukazującego proces odnajdywania przez autora Księgi, znaczenia własnej egzystencji. Opisując poszukiwania i wnioski, do których udaje się dojść autorowi, dostarcza on świadectwa swojego postrzegania świata jako nieustannie podlegającego zmianom, w którym żadne rozwiązanie nie może być ostateczne, jednocześnie utrzymując, że już sam akt poszukiwania może stanowi „ostateczną” odpowiedź.

choreografia: Jakub Truszkowski
współpraca choreograficzna: Katarzyna Chmielewska
koncept: Leszek Bzdyl
występują: Katarzyna Chmielewska, Anna Steller, Katarzyna Ustowska, Leszek Bzdyl, Piotr Stanek, Jakub Truszkowski
muzyka: Łoskot: Mikołaj Trzaska, Piotr Pawlak, Olo Walicki, Macio Moretti
reżyseria świateł: Michał Kołodziej
kostiumy: Katarzyna Piątek
premiera: 21 września 2017 roku, Scena Malarnia, Teatr Wybrzeże w Gdańsku
czas trwania: 60 minut

Spektakl zrealizowany w ramach programu Zamówienie choreograficzne 2017 Instytutu Muzyki i Tańca.

Jakub Truszkowski – absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz P.A.R.T.S. w Brukseli. W latach 2000–2006 i 2010–2016 tańczył w zespole Rosas; w 2008 roku dołączył do Les Ballets C de la B. Uczy gościnnie w P.A.R.T.S. w Brukseli, De Theatrerschool w Amsterdamie, The Folkwang University of Arts w Essen, Springboard w Montrealu oraz w zespole tanecznym Rosas. Zrealizował też własne spektakle: Solo For The Projector, Bodyscapes, Walking Duet, Memory Reset, White Noise, Dzisiaj, Wszystko. Jest współzałożycielem i performerem The House of Bertha Dance Collective w Brukseli.

Teatr Dada von Bzdülöw – założony przez choreografa i reżysera Leszka Bzdyla oraz tancerkę i choreografkę Katarzynę Chmielewską, działa w Gdańsku nieprzerwanie od 1992 roku. Jako niezależna grupa tancerzy i aktorów realizuje poszczególne spektakle w kooperacji z polskimi i zagranicznymi instytucjami kultury, takimi jak: Teatr Wybrzeże i Klub Żak w Gdańsku, Dance Advance w Filadelfii, Les Hivernales w Avignonie, Stary Browar Nowy Taniec i Fundacja Nuova w Poznaniu, Teatr Nowy w Łodzi. Od 2009 roku Teatr reprezentowany jest przez Stowarzyszenie Teatru Dada von Bzdülöw z siedzibą w Gdańsku. Teatr Dada von Bzdülöw zrealizował dotychczas 45 premierowych przedstawień.

teatrdada.pl

Dada

Teatr Wybrzeże

IMiT

Gdansk drukuj