Hygin Delimat, "Slowstepper — On the Edge of Survival"

Sztuka przetrwania, instynkt przetrwania jest tożsamy dla wszystkich organizmów na Ziemi. Każdy z nich potrzebuje substancji dla utrzymania procesów życiowych i odpowiedniego środowiska dla prawidłowego rozwoju. Również w sytuacjach skrajnych jako gatunek ludzki nie jesteśmy różni od innych ziemskich stworzeń. Spektakl stawia pytanie o to, co jest tym specyficznym dla nas, ludzi czynnikiem do przetrwania? Czy tym, co odróżnia nas od innych organizmów, jest może sfera życia wybiegająca poza biologiczne przeżycie?
 
Przetrwanie manifestuje się fizycznie w dwoistości: mocny–słaby, wirtuozyjny–wrażliwy. Z jednej strony jest ciało w kryzysie: ciało na krawędzi, ciało rozbitka, ciało odwodnione, ciało pozbawione energii. Z drugiej strony istnieje ciało superbohatera sztuki przetrwania: ciało przygotowane i wytrenowane, atletyczne ciało sportowców ekstremalnych. Manifestacją sztuki przetrwania są niesporczaki (Tardigrada), występujące wszędzie na Ziemi, niewielkie bezkręgowce, które są w stanie wytrzymać prawie każde warunki środowiskowe – ekstremalne temperatury, bardzo wysokie ciśnienie, promieniowanie, a nawet próżnię czy promieniowanie kosmiczne. Tardigrada oznacza po łacinie „poruszający się powoli”.

choreografia, reżyseria świateł, wykonanie: Hygin Delimat
muzyka: NASA Opensource, Karol Kensee (remix Alice Coltrane)
mentoring: Rui Horta
obsługa świateł: Marcin Denkiewicz
produkcja: Hygin Delimat / Body Architects
partnerzy (rezydencje artystyczne): Arts Printing House Wilno, O Espaco Do Tempo Montemor-O-Novo, ProDanca Lizbona, Eira Lizbona, EKA Unity Lizbona, Polo Gaivotas Lizbona
podziękowania dla: Viktora Janasa, Ines Santos, Antona Skrzypiciela, Rity Vilhena, Noemi Wagner
premiera: 4 kwietnia 2018 roku, Arts Printing House, Wilno
czas trwania: 45 minut

W spektaklu używane są światła stroboskopowe.

Hygin Delimat – choreograf, performer, reżyser światła; założyciel grupy Body Architects w Wiedniu. Skończył studia na kierunkach Tańca Współczesnego, Movement Research M.A. oraz Pedagogiki Tańca M.A. na Uniwersytecie Antona Brucknera w Linzu. Stypendysta programu danceWEB (2013), Ministerstwa Kultury Austrii oraz Miasta Linz. Do tej pory stworzył choreografie dla Aura Dance Theatre, architekturforum oberoesterreich i Hannesa Kerschbaumera. W swojej pracy artystycznej łączy filozofie najnowszych sztuk ruchowych (breakdance, tricking, hip-hop) oraz metody somatyczne.

hygindelimat.com


Dance on Tour Austria – projekt organizowany przez Tanzquartier Wien we współpracy z austriackim Federalnym Ministerstwem Europy, Integracji i Spraw Zagranicznych.

Dance on Tour drukuj