Compagnie Linga / Katarzyna Gdaniec, Marco Cantalupo, "flow"

Spektakl flow („przepływ”) został zainspirowany zadziwiającym sposobem poruszania się grup zwierząt, takich jak ławice ryb, stada ptaków czy roje owadów. Te elastyczne i płynne formacje, zdolne do natychmiastowego kolektywnego modyfikowania swojej prędkości i kierunku ruchu bez utraty przestrzennej spójności, kwestionują prawa interakcji działające pomiędzy członkami grupy i zasady koordynacji ich ruchów. Od tych niezwykłych grup zwierząt zaczerpnęliśmy nową dynamikę choreograficzną, bazującą na zbiorowej świadomości ruchów w przestrzeni.

Opierając spektakl na partyturze muzycznej, napisanej i wykonywanej na żywo w sposób nader ekspresyjny, chcieliśmy stworzyć dla naszych tancerzy i dla publiczności możliwość pełnego rozładowania emocji we wspólnym, oryginalnym i pulsującym radością doświadczeniu kinestetycznym.

koncept i choreografia: Katarzyna Gdaniec, Marco Cantalupo
wykonanie: Aude-Marie Bouchard, Marti Güell Vallbona, Ai Koyama, Andor Rusu, Manuela Spera, Csaba Varga, Cindy Villemin
muzyka: Keda (Mathias Delplanque, E’Joung-Ju)
reżyseria świateł: German Schwab
scenografia: Emilien Allenbach, Geneviève Mathier, Grégory Gaulis
kostiumy: Katarzyna Gdaniec, Marco Cantalupo
koprodukcja: Compagnie Linga, l’Octogone – Théâtre de Pully
premiera: L’Octogone Théâtre de Pully, 2 marca 2018, Pully (Szwajcaria)
czas trwania: 60 minut

Katarzyna Gdaniec – tancerka i choreografka; studiowała w Państwowej Szkole Baletowej w Gdańsku. W 1983 roku zdobyła I Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Tańca w Gdańsku oraz Prix de Lausanne. W 1985 roku została członkinią grupy Ballet du XXe Siècle (Balet XX Wieku) Maurice’a Béjarta, gdzie była główną tancerką do 1992 roku. W roku 1987 Katarzyna stworzyła swoje pierwsze choreografie, zaprezentowane podczas warsztatów dla młodych choreografów, zorganizowanych przez Ballet du XXe Siècle. W 1992 roku razem z Marco Cantalupo założyła zespół Compagnie Linga; jest współautorką ponad 40 choreografii.

Marco Cantalupo – tancerz i choreograf; uczył się w Szkole Baletowej Teatru La Scala we Włoszech i w Szkole Baletowej Opery Hamburskiej, gdzie zdobył dyplom. W USA zgłębiał technikę Limona, tam pracował również z choreografem Danielem Ezralowem. Tańczył w Operze Hamburskiej, następnie jako solista Staatstheater Gelsenkirchen, w Balecie Narodowym Portugalii, Operze Niemieckiej w Berlinie, w Balecie Stadttheater de Berne oraz u Maurice’a Béjarta w Balecie Lozańskim. W 1992 roku założył z Katarzyną Gdaniec zespół Compagnie Linga.

Keda – duet muzyczny powołany do życia w 2010 przez E’Jong-Ju i Mathias Delplanque’a. W swojej pracy duet Keda zderza ze sobą etniczne dźwięki tradycyjnego koreańskiego instrumentu geomungo z elektronicznie przetworzonymi fakturami i rytmami. Ich twórczość to oryginalna forma muzyczna inspirowana bluesem, afrykańskimi dźwiękami, ambientem, muzyką noise itd. Zespół wydał album Hwal i regularnie koncertuje, zwłaszcza w ramach wydarzeń organizowanych przez Muzeum Quai Branly.

parenthesesrecords.bandcamp.com

linga.ch/fr

drukuj