Sonia Nieśpiałowska-Owczarek - miniatura

Sonia Nieśpiałowska-Owczarek

Producentka i kuratorka tańca, autorka publikacji o tańcu. Jako tancerka zajmowała się tańcem współczesnym i kontakt improwizacją. Ukończyła studia w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2009 pracuje w Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie produkuje wystawy, nowe prace artystów oraz zajmuje się publikacjami. Razem z Joanną Chitruszko programuje Ruch w samym centrum uwagi – jedną z odsłon Sceny Tańca Studio 2018.

Stworzyła z Jackiem Owczarkiem Międzynarodowy Festiwal Kino Tańca w Łodzi (2002–2006) i wiele programów filmów tańca na festiwalach tanecznych i filmowych. Była kuratorką programu pokazów filmowych i spektakli Nowe Horyzonty Tańca podczas 7 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu (wraz z Jackiem Gęburą) oraz pokazów filmów tańca i instalacji Mirror Me Shony McCullagh podczas 8 edycji tego festiwalu. Jako producentka współtworzyła z dyrektorką artystyczną Iloną Trybułą warszawski Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Tańca Sic! (2007–2012), którego dwie edycje odbyły się wspólnie z festiwalem Ad Libitum. Z łódzką Pracownią Fizyczną i Dawidem Lorencem zaprosiła Davida Zambrano do realizacji spektaklu Soul Project/PL (2013). Od wielu lat współtworzy program towarzyszący Ogólnopolskim Warsztatom Tańca Współczesnego w Połczynie-Zdroju.

Wraz z Katarzyną Słobodą była kuratorką wystawy performatywnej Przyjdźcie, pokażemy Wam co robimy. O improwizacji tańca (2013) w ms² Muzeum Sztuki w Łodzi, na którą składały się: przestrzeń do improwizacji, wielkoformatowe projekcje dokumentacji z lat 1970–1993 i program kilkudziesięciu spektakli, warsztatów i wykładów. Odpowiada za redakcję publikacji Wykłady / rozmowy o improwizacji tańca (2012), antologii 25 tekstów Przyjdźcie, pokażemy Wam co robimy. O improwizacji tańca (wraz z Katarzyną Słobodą, 2013), antologii 16 tekstów artystów i choreografów Taniec współczesny w Polsce w drugiej połowie XX wieku (wraz Anną Banach i Juliuszem Grzybowskim, 2017) oraz książki Zorki Wollny Ofelie. Ikonografia szaleństwa (wraz z artystką i Anką Herbut, 2018).

fot. Franciszek Owczarek

drukuj