Hanna Strzemiecka - miniatura

Hanna Strzemiecka

Założycielka, choreografka i wieloletnia dyrektorka artystyczna Lubelskiego Teatru Tańca i Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej oraz twórczyni i wieloletnia dyrektorka artystyczna Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Ukończyła Społeczne Ognisko Baletowe w Lublinie. Po studiach na Politechnice Lubelskiej równolegle z pracą inżynierską kontynuowała edukację taneczną – trzyletni kurs dla instruktorów i nauczycieli tańca (1982 – dyplom Ministra Kultury). Przez wiele lat była związana z niezależnym studenckim ruchem amatorskim w zespole tanecznym Politechniki Lubelskiej. Ukończyła czteroletni program w ramach Niezależnej Sesji Edukacyjnej dla Nauczycieli Tańca Współczesnego w Bytomiu, brała udział w wielu warsztatach tańca w Polsce i zagranicą. Uczestniczyła w programach międzynarodowych dla menadżerów i producentów tańca współczesnego podczas festiwali zagranicą (m.in. Montpellier, Amsterdam, Utrecht, Tel Awiw, Wilno).

Stworzyła ponad 40 choreografii i spektakli teatrów tańca, które prezentowane były podczas wiodących festiwali w Polsce oraz zagranicą. Większość jej prac nagradzana była na konkursach w Polsce (m.in. w Kaliszu, Warszawie, Gdańsku, Łodzi) i zagranicą (Witebsk na Białorusi, Monastyr w Tunezji). Od 2012 roku związana jest z Instytutem Muzyki i Tańca jako członkini Komisji Artystycznej Polskiej Platformy Tańca (2012–2014) oraz członkini Rady Programowej ds. Tańca (2015–2017).

Za swoją działalność w dziedzinie kultury otrzymała wiele wyróżnień takich, jak: Srebrna Odznaka Zasłużony Działacz Kultury (1985), Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w promowaniu sztuki tańca (2001), Nagroda Teatralna Prezydenta Miasta Lublin za wybitne osiągnięcia artystyczne w pracy z LTT i GTWPL (2003), Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt pracy artystycznej (2010), Srebrny Krzyż Zasługi (2014), Medal Prezydenta Miasta Lublin brązowy (2006) i srebrny (2016), Medal 700-lecia Miasta Lublin (2017).

fot. Leszek Strzemiecki

drukuj