Ewa Wycichowska - miniatura

Ewa Wycichowska

Tancerka, choreografka, pedagog, nauczyciel akademicki, profesor sztuk muzycznych, kierownik Zakładu Tańca UMFC w Warszawie, profesor zwyczajny AWF w Poznaniu, wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Baletową w Poznaniu, Akademię Muzyczną w Warszawie, L’Academie Internationale de la Danse w Paryżu i Podyplomowe Studia Menadżerów Kultury UAM w Poznaniu. Odbyła staż choreograficzny w Nederlands Danse Theater w Hadze i London Contemporary Dance School w Londynie w zakresie choreografii i współpracy z kompozytorem. Jest autorką ponad 70 spektakli zrealizowanych w Polsce, Europie i USA.

W latach 1988– 2016 była dyrektorem naczelnym i artystycznym Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego. Była inicjatorem i dyrektorem artystycznym Dancing Poznań (Międzynarodowych Warsztatów i Biennale Tańca Współczesnego oraz Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca). Jest dyrektorem artystycznym Dancing fairPlayce Poznań, jurorem polskich i międzynarodowych konkursów tańca, ekspertem ministerialnym.

Jedna z nielicznych polskich tancerek odnoszących sukcesy zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym. Otrzymała wiele nagród: m.in. Srebrny i Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, Nagrodę ZAiKS za wybitną twórczość choreograficzną, Nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych ITI – UNESCO za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą, Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uznaniu zasług dla kultury polskiej, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla wybitnych osobowości, działających w sferze kultury, Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania, Złoty Medal Hipolita Cegielskiego Verba Docent – Exempla Trahunt.

fot. archiwum domowe

drukuj